Stanisław Grabowski
Kalendarium Niepodległości (6)
15 marca 1918
Por. Wacław Teofil Stachiewicz [brat Juliana, od 1 I 1935 gen. bryg. – St.G.,] zdezerterował z frontu włoskiego (po kryzysie przysięgowym został zwolniony z Legionów i wcielony w stopniu sierżanta do armii austriackiej) i na rozkaz komendanta głównego POW, Edwarda Rydza-Śmigłego, objął stanowisko szefa sztabu Komendy Naczelnej nr I. Od 1943 w Londynie, gdzie do końca wojny przebywał bez przydziału służbowego. W 1948 wyjechał do Kanady. Tam poświęcił się pracy pisarskiej (Pisma. Przygotowania wojenne w Polsce 1935–1939, t.I; Rok 1939, t.II). Zmarł w 1973 w Montrealu.
______________________
W podpisanym ostatecznie pokoju brzeskim Rosja wyrzekała się 780 tys. km. terytorium, na którym mieszkało 56 mln ludzi, czyli trzecia część populacji imperium. Zobowiązała się do zdemobilizowania armii. Miała też wypłacić Berlinowi 6 mld marek. (Wacław Radziwonowicz)
_____________________
W Ozorkowie urodził się Jan Olejniczak, absolwent łódzkiej PWST z 1953. Operator filmowy, specjalista od zdjęć trikowych i specjalnych, wynalazca i konstruktor. Odpowiadał za zdjęcia do kilkudziesięciu filmów fabularnych (Przygoda na Mariensztacie, Kalosze szczęścia, O dwóch takich co ukradli księżyc, Panienka z okienka, klątwa Doliny Węży, Kingsajz).