Stanisław Grabowski
Kalendarium Niepodległości (14)
15 lipca 1918
Niemcy po raz ostatni w I wojnie światowej poszli do ataku, tym razem na południowy wschód od Reims, ale już po dwóch dniach ich ofensywa w Szampanii została zastopowana. Rozpoczął się niemiecki odwrót znad Marny. (Jerzy Eisler)
__________________________
Urodził się w Kaliszu Jan Czarny, poeta, prozaik, satyryk, tłumacz, autor aforyzmów, ale także sztuk lalkowych i tekstów estradowych. Zmarł w Łodzi w 1985. W l. 1943–1946 służył w LWP, otrzymał Srebrny Medal „Zasłużonym na Polu Chwały”. Jako satyryk debiutował na łamach prasy łódzkiej w 1945. Ukończył poznański PIST. W latach 1948–1978 był redaktorem w Studio Opracowań Filmowych. Opublikował kilkanaście książek. Może warto przypomnieć jego aforyzm: „Jeśli mędrcy zawodzą, to nie znaczy, że głupcy zbawią świat”.
___________________________
W Rostowie urodziła się Lidia Zamkow, aktorka, reżyser, pedagog i wychowawca młodzieży aktorskiej. Przed wojną studiowała medycynę i na PIST w Warszawie. Od 1944 występowała w teatrze. Po wojnie zdała eksternistyczny egzamin aktorski oraz ukończyła studia reżyserskie. Uważała się za wychowankę Leona Schillera. Jako aktorka i reżyser pracowała w wielu teatrach. Inscenizowała Wesele, Makbeta, Wizytę starszej pani, Lot nad kukułczym gniazdem i wiele innych klasycznych dramatów. Długie lata współpracowała z Teatrem Telewizji. Do dziś zagorzali miłośnicy poniedziałkowego teatru TVP pamiętają sztuki, które reżyserowała, w tym Matkę Courage i jej dzieci (1974). Otrzymała wiele ważnych nagród artystycznych i państwowych. Była dwukrotnie zamężna, z Maciejem Słomczyńskim, pisarzem i tłumaczem oraz Leszkiem Herdegenem, aktorem. Zmarła w 1982 w Warszawie.